Skip links

سهام شناور در بازار بورس

سهم شناور آزاد

یکی از مفاهیم بورسی که فعالان بازار سرمایه با آن روبرو هستند، سهام شناور آزاد شرکت ها است. در ادامه به شناخت، بررسی و تاثیر سهام شناور آزاد در بازار سرمایه می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

سهام شناور آزاد چیست؟

سهام شناور آزاد بخشی از سهام یک شرکت است که دارندگان آن، آماده ی عرضه، فروش و داد و ستد آن مقدار از کل سهام شرکت هستند. این دسته از افراد قصد ندارند در مدیریت شرکت سهیم باشند و تمایل ندارند تا جزئی از سهامداران عمده شرکت باشند و سهم را برای مدتی طولانی نگه دارند و انتظار می رود در آینده ای نزدیک سهام شان را معامله کرده و به فروش برسانند.

 

سهام شناور آزاد را چگونه محاسبه کنیم؟

درصد سهام شناور آزاد شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس در تابلوی سهم مورد نظر در سایت موجود است. کافی است بر روی لینک سایت کلیک کرده و وارد سایت شوید و با جست و جوی سهم مورد نظر، درصد سهام شناور آن را مشاهده نمائید. اما، درصد شناور آزاد سهام پذیرفته شده در بازار فرابورس و بازار پایه قابل نمایش نیست و میتوان با یک راهکار ساده آن را محاسبه کرد. بدین صورت که در تابلوی سهم مورد نظر به سربرگ سهامداران عمده رجوع کنید و درصدهای موجود در کنار نام سهامداران عمده را جمع کرده و از ۱۰۰ کم کنید. رقم به دست آمده درصد شناور آزاد سهم مورد نظر میباشد.

 

سهم شناور

از سهام شناور آزاد چه اطلاعاتی میتوانیم کسب کنیم؟

 

با توجه به مفهوم شناور آزاد که در پاراگراف بالا توضیح داده شد، درصد آرمانی و ایده آل برای شناور آزاد شرکت ها، معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است. همچنین جالب است بدانید در بسیاری از بازار های بورس جهانی، شرکت‌هایی که درصد شناوری سهام آن ها کمتر از ۲۵ درصد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. دلیل این مسئله هم این است که اگر شرکتی تمایل ندارد که حداقل یک چهارم از کل سهامش را در اختیار مردم قرار دهد، پس نباید در بورس وجود داشته باشد.

هر چه درصد شناور بودن سهام بیشتر باشد، نقدشوندگی و حجم معاملات در آن سهم بیشتر است و در نتیجه درصد بیشتری از سهام در اختیار مردم است و سهامداران عمده، نقش کمتری در سمت و سو دادن به قیمت سهم دارند. همچنین در مقابل، هر چه درصد شناور بودن سهام کمتر باشد، درصد عمده سهام در دست سهامداران عمده است و آن ها می توانند سمت و سو هایی که دلخواه شان است به قیمت و روند سهم بدهند و کنترل سهم را در دست داشته باشند.

 

Leave a comment