Skip links

انواع بیمه حوادث

انواع بیمه حوادث در دو گروه «حوادث انفرادی» و «حوادث گروهی» و با پوشش خطرهای حوادث شغلی، حرفه‌ای، ورزشی، تحصیلی، ماموریت، مسافرت و … صادر می‌شود.جبران خسارت‌هایی مانند غرامت فوت یا نقص عضو از جمله پوشش‌های اصلی انواع بیمه حوادث هستند و جبران از کارافتادگی و هزینه‌های درمان، به عنوان پوشش‌های فرعی شناخته می‌شوند. با خرید این بیمه‌نامه، در برابر تمام حوادثی که ممکن است طی ۲۴ ساعت شبانه‌روز برای‌تان رخ دهد بیمه می‌شوید. این بیمه خطرات مختلفی مانند خطرات شغلی، حرفه‌ای، ورزشی، ماموریت، مسافرت و… را پوشش می‌دهد. بر همین اساس هم انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها مخصوص شرایط خاصی است.

بیمه حوادث انفرادی

این نوع بیمه حوادث، تعهدات اصلی مانند فوت، نقص عضو، از کارافتادگی، هزینه‌های پزشکی و غرامت روزانه از کارافتادگی بر اثر حادثه را پوشش می‌دهد. در واقع شما با خرید این بیمه‌نامه می‌توانید به محض وقوع حادثه از پوشش‌های آن استفاده کنید. تعرفه این بیمه بر اساس شغلی که دارید تعیین می‌شود.

بیمه حوادث گروهی

این بیمه‌نامه برای گروه‌هایی که بیشتر از ۱۰ نفر هستند صادر می‌شود. در واقع کارفرمایان با خرید بیمه حوادث گروهی می‌توانند خسارت‌های شغلی و غیرشغلی وارده به کارکنان خود را جبران کنند. تعرفه بیمه حوادث گروهی نیز بر اساس میزان خطر آفرین بودن شغل تعیین می‌شود. خود بیمه حوادث گروهی نیز به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

بیمه حوادث شغلی

با خرید این بیمه‌نامه شما می‌توانید به صورت گروهی تمام کارکنان و پرسنل خود را در برابر حوادثی که ممکن است در محیط کار برای‌شان ایجاد شود بیمه کنید. البته استفاده از این نوع بیمه حوادث محدودیت سنی دارد و افراد بالای ۷۵ سال مشمول آن نمی‌شوند.

bime havades

بیمه حوادث خانواده

این بیمه‌نامه شامل تمام پوشش‌های اصلی بیمه حوادث است. با خرید بیمه حوادث خانواده می‌توانید تمام اعضای خانواده خود را بدون در نظر گرفتن شغلی که دارند در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز در برابر حوادث احتمالی بیمه کنید. پایین بودن حق بیمه یکی از مزایای اصلی این نوع بیمه حوادث است. همانطور که گفتیم، ریسک شغل افراد خانواده در این نوع بیمه ملاک نیست.

بیمه حوادث گروهی کوتاه مدت

در این نوع بیمه حوادث، کارکنان فقط در یک بازه زمانی کوتاه در برابر حوادث شغلی و غیرشغلی که ممکن است در طول روز برای‌شان ایجاد شود بیمه می‌شوند. حق بیمه دریافتی بر اساس طبقه‌بندی شغلی است اما پوشش‌های این بیمه کامل بوده و شامل فوت، نقص عضو، از کارافتادگی، هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه و غرامت روزانه از کارافتادگی در اثر حادثه می‌باشد.

بیمه حوادث تحصیلی

طبق تعهدات این نوع بیمه، تمام افرادی که در یک مرکز آموزشی مشغول به تحصیل هستند و توسط مدیریت مجموعه بیمه شده‌اند، تحت پوشش قرار می‌گیرند. در واقع مدارس، دانشگاه‌ها، مهد کودک‌ها و مراکزی از این دست مشتریان اصلی این نوع بیمه حوادث هستند. آنها با عقد قرارداد با شرکت بیمه، محصل را در برابر حوادثی که ممکن است در داخل مجموعه آموزشی یا خارج از آن برای‌شان رخ دهد بیمه می‌کنند.

سایر موارد

به غیر از مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، موارد زیر نیز از انواع بیمه حوادث محسوب می‌شوند:

  • بیمه حوادث نوروزی
  • بیمه حوادث ورزشی
  • بیمه حوادث توریستی و مسافرتی
  • بیمه حوادث سرنشین
  • بیمه حوادث ناشی از کار و حرفه
  • بیمه حوادث مأموریت

Leave a comment